Akcja ogólnopolska „Jak nie czytam, jak czytam”

Dnia 8 czerwca 2018 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu wzięła  udział o godz. 10:00 w akcji ogólnopolskiej Jak nie czytam, jak czytam.

Przy akompaniamencie muzyki Witajcie w naszej bajce uczniowie zajęli miejsca na sali gimnastycznej.

Nasza Noblistka Wisława Szymborska mówiła, że Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

W tym roku szkolnym asystenci biblioteczni z klasy VII a przeprowadzili wśród nauczycieli ankietę dotyczącą ulubionej książki z dzieciństwa. Przedstawiliśmy jej wyniki. Najchętniej czytana książka to Dzieci z Bullerbyn i Ania z Zielonego Wzgórza.

Nasz gość Pani Ewa Bochynek kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu, pani dyrektor, dwóch nauczycieli oraz uczennica zaprezentowali fragment swojej ulubionej książki.

W interpretacji Pani dyrektor Izabelli Mazurek wysłuchano wiersza Jana Brzechwy pt., ,,Kaczka Dziwaczka”. Nasz gość Pani Ewa Bochynek przeczytała bajkę pt. „Jarzębinka”. To tradycyjna rosyjska bajka, której bohaterkami są stara babuleńka i jej wnuczka Jarzębinka. Dziewczynka zostaje porwana przez wilka, a wszystkie książkowe zwierzęta pomagają babci w poszukiwaniach. Pani Lucyna Brożyna przybliżyła fragment utworu „Dwie Dorotki”

1. Porazińskiej o tym że warto być dobrym człowiekiem, a opiekun SU Pani Aleksandra Szymczak zaprezentowała fragment powieści L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, w którym to impulsywna Ania wymierza karę Gilbertowi, uderzając go tabliczką w głowę. A co było dalej . . . to już uczniowie muszą sobie przeczytać.

Przedstawicielka młodzieży Viktoria . . przeczytała fragment z „Małego Księcia” A. de Saint Exuper’ego o nawiązywaniu przyjaźni.

Następnie osoba czytająca prezentowała książkę i krótko uzasadniała, dlaczego ta właśnie jest jego ulubioną.
Uczniowie zostali poproszeni o zgadywanie, jak to książka. Okazało się, że bardzo dobrze rozpoznają fragmenty czytanych lektur.

Dzieci i młodzież z klas starszych mieli przynieść na akcję swoją ulubioną książkę. I nie miał to być szkolny podręcznik.

Następnie zostali poproszeni o podniesienie swojej książki i zaprezentowanie tytułu.

Akcję wykorzystano także, aby wyróżnić uczniów, którzy brali udział w konkursach czytelniczych klasowych i między klasowych. Pani dyrektor I. Mazurek wręczyła dyplomy

i symboliczne nagrody.

Bibliotekarka