„Dziki”

DZIKI

Dnia 28.11.2018 roku w naszej szkole odbył się spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, inspirowany książką „Dziki”. To muzyczna opowieść, opowiadająca o 12-letnim Benjaminie, którego ojciec (zjedzony przez raka, rekiny czy inne niebezpieczne zwierzęta) umiera. W obliczu straty chłopiec zaczyna pisać opowiadanie, ale nie o księżniczkach, czarodziejkach z księżyca lub planetach, gdzie wszyscy żyją długo  i szczęśliwie, ale o Dzikusie, który wyłazi nocą, by żywić się upolowanymi resztkami   i insektami, burząc spokój miasteczka. Historia Benjamina stanowi radykalne odrzucenie strategii radzenia sobie z traumą, które podsuwa i sugeruje świat dorosłych. Dziki jest dla chłopca spotkaniem z samym sobą – dotychczas odrzuconym i niechcianym. Jest okaleczoną mową o utracie codziennego języka, o niemożności stworzenia komunikatu pożądanego  i społecznie akceptowalnego. „Dziki” to strategia przełamania kryzysu.

Po spektaklu odbyły się warsztaty pedagogiczno-teatralne, prowadzone przez aktorów. Warsztat wprowadził uczniów w język „Dzikiego” i zachęcił do poznania jego świata. Każdy z widzów został zaproszony do swojej próby skomunikowania się z Dzikim i sięgnięcia         w tym celu do własnej wyobraźni. Warsztat pozwolił nazwać sytuację, w której znalazł się bohater opowieści i zachęcił do empatycznego kontaktu z jego „nieoswojonymi” emocjami.

Każdy uczeń otrzymał Książkę Rysunkową, która stanowi osobistą własność każdego dziecka, które będzie mogło zapisać w graficznej historii „Dzikiego” własne słowa, myśli        i obrazy – opowiedzieć swojego Dzikiego.

www DZIKI