Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w „Dwójce”

O tym jak ważna jest znajomość kroków podejmowanych przy ratowaniu komuś życia przekonujemy się dosyć często. Dlatego też uczniowie z klas IV – VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu mieli możliwość spotkania się z ratownikami jednostki „PARAMEDYK RATOWNICTWO MEDYCZNE”.

W 2000 roku Organizacja Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca ustanowiła Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony w drugą sobotę września. Celem tego dnia, który odbywa się prawie na całym świecie jest rozpowszechnianie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Niestety bardzo często świadkowie zdarzeń i wypadków odchodzą lub odjeżdżają, jedni mówią o szoku, inni twierdzą, że po prostu nie potrafili nic zrobić. Efekt jest często tylko jeden – śmierć poszkodowanego.
Spotkanie miało na celu uwrażliwienie uczniów na potrzebę niesienia pomocy, wykształceniu w nich właściwych postaw i nauczenia zasad postępowania w razie wypadków. Miało za zadanie również przypomnienie i utrwalenie algorytmów udzielania pierwszej pomocy.
W ramach działań profilaktycznych pod nazwą „Bezpieczne piątki” Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzych cyklicznie w roku szkolnym organizować będzie (w wybrane piątki) spotkania z przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie naszego miasta jak i poza nim, by pod okiem specjalistów uczyć się podstawowych – prawidłowych zachowań.