• PLASTYKA - 2020.04.29

• 29.04.2020 12:14
      • Temat: Barwy dopełniające i złamane
      • Drodzy uczniowie

• Dzisiaj lekcja o barwach dopełniających i złamanych. Mam nadzieję, że pamiętacie, jak rozmawialiśmy w szkole o barwach podstawowych i pochodnych, ciepłych i zimnych.
          Już wiecie, że mamy trzy barwy podstawowe: czerwoną, niebieską i żółtą oraz trzy pochodne: pomarańczową, fioletową i zieloną.
        • Czy wiecie, że barwy, które leżą na przeciw siebie w kole barw (patrz na koło powyżej) mają taką właściwość, że zmieszane ze sobą dają barwę szarawą, czyli wzajemnie dopełniają się do szarości i stąd ich nazwa - barwy dopełniające:
          czerwona + zielona,
          niebieska + pomarańczowa,
          żółta + fioletowa.
        • Barwy czyste i złamane
          Wszystkie barwy podstawowe i pochodne należą do barw czystych. Obrazy namalowane takimi farbami są jasne i pogodne.
          Przeciwieństwem barw czystych są barwy złamane. Gdy dodasz do każdej z farb o barwie podstawowej i pochodnej odrobinę farby o barwie dopełniającej ją: do czerwonej odrobinę zieleni, do pomarańczowej odrobinę niebieskiej, do fioletowej - żółtej itd., uzyskasz barwy przygaszone, smutne, złamane.
        • Oglądnij filmik - jak tworzymy barwy:

Możesz sam zrobić z farbami takie eksperymenty;-)

Zadanie plastyczne dla chętnych

„Mieszkańcy morskich głębin” - podręcznik str. 31 – technika dowolna.

"Głębiny mórz i oceanów mogą zamieszkiwać nieznane nikomu stworzenia o niespotykanych kształtach i tęczowych, połyskliwych barwach. Wyobraź sobie takie podwodne istoty. Czy przypominają znane Ci zwierzęta, czy też wyglądają zaskakująco, nietypowo? Jaka roślinność je otacza? Jaki kolor ma woda, w której żyją?

Zastanów się, jak przedstawisz wyobrażoną scenę. Zaplanuj rozmieszczenie poszczególnych elementów na kartce. Następnie wykonaj pracę...".

• ul. Wańkowicza 13
        58-304 Wałbrzych