KALENDARZ WYDARZEŃ STYCZEŃ
Data
Wydarzenie
1 stycznia
Nowy Rok
Światowy Dzień Pokoju
Święto zostało ustanowione z inicjatywy francuskiego filozofa i podróżnika Raoula Follereau przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Z tej okazji każdego roku papież wydaje do wszystkich ludzi dobrej woli orędzie związane z tematyką pokoju.
2 stycznia
Światowy Dzień Introwertyka
Relaksujący wieczór w fotelu z książką i kubkiem pysznej, gorącej herbaty w ręku to dla wielu osób miła odskocznia od intensywnego trybu życia. Jednak są ludzie, którzy w ten sposób spędzają czas niemal codziennie i czują się z tym świetnie! Introwertycy, bo o nich mowa 2 stycznia obchodzą swój dzień. Warto z tej okazji sprawić im przyjemność i podarować książkę, albo duży kubek na herbatę. Choć i tak najlepszym podarkiem będzie zrozumienie ich potrzeb oraz szanowanie ich wyjątkowego usposobienia.
Dzień Ptysia
4 stycznia
Światowy Dzień Braille'a
Louis Braille to twórca alfabetu dla niewidomych. Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś oddajemy mu hołd.
6 stycznia
Święto Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli)
Dzień Filatelisty
Światowy Dzień Misyjny Dzieci
Światowy Dzień Misyjny Dzieci został ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich dzieci świata. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy je 8 stycznia 1984 roku. W tym dniu wielu małych misjonarzy uroczyście wstępuje do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Dzień Wtulania Się
Naukowo udowodniono, że przytulanie wpływa na poprawę odporności oraz redukuje stres. Warto tulić się do rodziców, dzieci, a także do drugiej połówki. Szczególnie podczas Dnia Wtulania Się możemy skorzystać z okazji i poprzytulać się z najbliższymi.
9 stycznia
Małgorzata Musierowicz – 80. rocznica urodzin
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
Liga Ochrony Przyrody to najstarsza organizacja przyrodnicza w kraju. Jej rola jest nie do przecenienia, bowiem to jej członkowie dbają o naszą piękną florę i faunę. Na cześć LOP ustanowiono święto, a jego data przypomina o historycznym zjeździe organizacyjnym, który miał miejsce 9 stycznia 1928 roku.
Dzień moreli
Dbanie o zdrowie to m.in. spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców codziennie. Okazuje się, że w celu popularyzacji zdrowych przysmaków ustanowiono ich dni. W Dzień Moreli można do syta najeść się słodkim owocem prosto z drzewa lub kupionym w sklepie.
11 stycznia
Dzień Wegetarian
Dzień Wegetarian w Polsce jest obchodzony corocznie 11 stycznia. Nie jest znana geneza tego święta, ale z roku na rok staje się ono popularniejsze, do tego stopnia, że nie niektóre portale internetowe informują nawet o obchodach Światowego Dnia Wegetarian. Wg naszej wiedzy obchody tego święta w styczniu to nasza domena. Światowy Dzień Wegetarianizmu (ang. World Vegetarian Day) obchodzony jest 1 października oa końcówki lat 80-tych XX w, a Światowy Dzień Wegan (ang. World Vegan Day) obchodzony jest 1 listopada od połowy lat 90-tych.
12 stycznia
Dzień Całowania Złotowłosych
13 stycznia
Dzień Wzajemnej Adoracji
To nietypowe święto powstało w czasach I wojny światowej, a jego celem było odwrócenie uwagi od walki na froncie. Wojna się skończyła, a Dzień Wzajemnej Adoracji pozostał, zawsze bowiem warto adorować tych, na których nam zależy.
Międzynarodowy Dzień Koszuli
Koszula to ponadczasowy element garderoby. Poprawia prezencję i można dostosować ją do każdej okazji. Dziś warto więc kupić sobie koszulę, zwłaszcza że w wielu miejscach możemy liczyć na specjalne promocje.
Dzień Gumowej Kaczuszki
Gumowa kaczuszka to nie tylko zwykły produkt dla dzieci do kąpieli. Dzień Gumowej Kaczuszki ustanowiono, ponieważ ta niepozorna zabawka w wyniku zupełnego przypadku przyczyniła się do rozwoju nauki. W latach 90'tych ubiegłego wieku kontenerowiec przewożący tysiące kaczuszek rozbił się i zabawki dostały się do oceanu, a naukowcy wykorzystali trasy, po których płynęły do oceny prądów wód.
Dzień Sprzątania Biurka
Dzień Sprzątania Biurka (Clean Your Desk Day) przypada w drugi poniedziałek stycznia. To dobra okazja, by dowiedzieć się jak ważny jest porządek na biurku i jak wpływa na efektywność naszej pracy.
14 stycznia
Dzień Ukrytej Miłości
Kiedy, jak nie 14 stycznia wyznać drugiej osobie miłość? To nietypowe święto ma ogromną moc – jeśli przełamiemy nieśmiałość i wstyd być może właśnie w Dzień Ukrytej Miłości zmienimy swoje życie.
Dzień Osób Nieśmiałych
Nieśmiałość objawia się na wiele sposobów – krępujemy się w obecności atrakcyjnej osoby, boimy wyrazić swoje zdanie albo odezwać w towarzystwie. Ale dziś po prostu trzeba się przełamać! Przecież nikt nas za to nie zabije…
Światowy Dzień Logiki
Logika to skomplikowana dziedzina nauki. Nie jest łatwo poznać jej tajniki, ale zrobili to Kurt Gödel oraz Alfred Tarski, a na ich cześć w 2019 roku ustanowiono Światowy Dzień Logiki. W tym dniu odbywają się konferencje i wykłady dotyczące wspomnianej dziedziny nauki.
15 stycznia
Stanisław Wyspieński – 156. rocznica urodzin
Dzień Wikipedii
Ta internetowa kopalnia wiedzy i informacji na każdy temat dziś ma swoje święto. Data nie jest przypadkowa – strona powstała 15 stycznia 2001 roku.
Dzień Interlingwy
Znajomość języków zawsze będzie w cenie. Dzięki temu porozumiemy się zagranicą, zdobędziemy dobrze płatną pracę. W teorii brzmi to bardzo obiecująco, ale w praktyce niełatwo nauczyć się wybranego języka. Są jednak sposoby na przyswojenie angielskiego czy niemieckiego, a mianowicie Interlingwa, czyli sztuczny język pomocniczy. Według specjalistów można opanować go w zaledwie 15 dni.
Dzień Bajgla
Bajgle często mylone z obwarzankami. Powstały najprawdopodobniej w Krakowie w pierwszej połowie XVII wieku. Dziś cieszą się mniejszą popularnością, ale mają swój Dzień Bajgla, w którym piekarnie specjalnie przygotowują to pyszne pieczywo w wersji na słono oraz słodko.
17 stycznia
Dzień Dialogu z Judaizmem
Święto w polskim Kościele katolickim ustanowione zostało przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest budowanie więzi z judaizmem, w tym celu odbywają się nabożeństwa, spotkania modlitewne, koncerty muzyki czy zwiedzanie synagog.
Dzień Wszystkich Fajnych
To święto, które powinien obchodzić każdy mieszkaniec naszej planety. W końcu dobre samopoczucie i samoocena to podstawa!
Światowy Dzień Pizzy
18 stycznia
Dzień Kubusia Puchatka
Kubuś Puchatek to jedna z tych bajek, która przetrwała próbę czasu i do dziś bawi kolejne pokolenia. Bohater stworzony przez Alana Alexandra Milne'a ma nawet swoje święto - Dzień Kubusia Puchatka, czyli Winnie the Pooh Day obchodzimy 18 stycznia, w rocznicę urodzin pisarza.
Jan Twardowski – 19. rocznica śmierci
Alan Alexander Milne – 143. rocznica urodzin
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – 85. rocznica śmierci
19 stycznia
Dzień Popcornu
Światowy Dzień Śniegu
20 stycznia
Jan Nowak Jeziorański – 20. rocznica śmierci
Dzień wiedzy o pingwinach
Jak sama nazwa wskazuje, celem święta jest popularyzowanie wiedzy o pingwinach. W ten dzień można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Choćby tego, że tylko wyglądają na nieporadne, w rzeczywistości są świetnymi pływakami, a w w wodzie spędzają większość czasu.
Dzień Miłośników Sera
21 stycznia
George Orwell – 75. rocznica ślubu
Dzień Babci
Międzynarodowy Dzień Przytulania
Dzień Wiewiórki
Wiewiórki często można spotkać podczas spaceru w parku. Te niepozorne, rude zwierzątka potrafią być niezwykle komunikatywne i są niesamowicie inteligentne. Co ciekawe obchodzą swój Dzień Wiewiórki! Warto wtedy wybrać się na spacer z torbą pełną orzeszków i zrobić tym ciekawym stworzeniom niespodziankę. Z pewnością nie pogardzą jedzeniem w okresie, kiedy ich zapasy są już mocno uszczuplone, a do wiosny jeszcze daleko.
22 stycznia
Dzień Dziadka
Bolesław Leśmian – 148. rocznica urodzin
Henryk Jerzy Chmielewski – 4. rocznica śmierci
162. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Ryszard Kapuściński – 18. rocznica śmierci
Konstanty Ildefons Gałczyński – 120. rocznica urodzin
23 stycznia
Dzień bez Opakowań Foliowych
Dzień Najbardziej Kochanych
W tym jakże radosnym dniu powinniśmy okazać swoje uczucia wobec tych osób, dzięki którym nasze życie jest szczęśliwe.
Dzień Pisma Ręcznego
24 stycznia
Międzynarodowy Dzień Edukacji
Na świecie w XXI wieku ok. 750 mln dzieci nie umie czytać i pisać. To przerażające dane. Międzynarodowy Dzień Edukacji ma zwracać uwagę ludzi na to, że nadal są regiony świata, gdzie edukacja w ogólnie nie istnieje, albo jest na niskim poziomie. W tym dniu są m.in. organizowane zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki i kampanie uświadamiające społeczeństwo o tym problemie.
25 stycznia
Dzień Kryptologii
Dzień Kryptologii to święto, które w 2007 roku ustanowił Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2007 roku przypadła 75 rocznica złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. To wielkie osiągnięcie było dziełem polskich matematyków i kryptologów, absolwentów Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UAM: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego. Ich osiągnięcie jest tym bardziej godne podziwu, iż dla wywiadu niemieckiego, francuskiego i angielskiego rozszyfrowanie Enigmy uchodziło za niewykonalne. Polak jednak potrafi i w tym przypadku nie są to tylko puste słowa.
26 stycznia
Dzień Transplantacji
Święto upamiętnia pierwszy udany przeszczep nerki w naszym kraju. Miał on miejsce 26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Celem Dnia Transplantacji jest także promowanie przeszczepów od zmarłych.
Dzień Australii
Światowy Dzień Trędowatych
To święto zainicjował Francuz Raoul Follereau podróżnik i pisarz znany z walki na rzecz trędowatych. Obchodzone jest od 1954 roku, na celu ma zwrócenie uwagi na problem ludzi chorych na trąd i wyrażenia solidarności z nimi. W Polsce organizuje je Fundacja Polska Raoula Follereau.
27 stycznia
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
28 stycznia
Astrid Lindgren – 23. rocznica śmierci
Dzień Piszczałek i Fujarek
Piszczałki i fujarki należą do grupy instrumentów ludowych, które dawniej miały moc przyzywania wiosny. Z okazji święta, które wypada w środku zimy, warto spróbować zagrać jakaś melodię – może ciepłe dni przyjdą wcześniej?
Międzynarodowy Dzień LEGO
29 stycznia
Olga Tokarczuk – 63. rocznica urodzin
Antoni Czechow – 165. 63. rocznica urodzin
Dzień Składanki i Łamigłówki
Rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Warto więc poświęcić im trochę czasu, choćby kosztem serialu w telewizji. Dziś mamy do tego dobrą okazję.
Międzynarodowy Dzień Puzzli
Międzynarodowy Dzień Puzzli ma zwrócić uwagę na ich pozytywny wpływ na nasz mózg. Łamigłówki świetnie rozwijają koncentrację oraz stymulują obszary odpowiedzialne w umyśle za logiczne myślenie.
30 stycznia
Dzień Rogalika
31 stycznia
Alan Alexander Milne – 69. rocznica śmierci
Dzień Iluzjonistów
Pierwsi iluzjoniści czarowali publiczność już w starożytnym Egipcie, wykonując choćby sztuczkę z trzema piłkami i kubeczkami. Natomiast w średniowieczu byli posądzani nawet o kontakty z siłami nadprzyrodzonymi. Cóż, każdy iluzjonista to barwna postać. Dziś mają swoje święto.
Dzień Zebry
Zebry, podobnie jak wiele innych zwierząt, także mają swoje święto. W tym dniu można dowiedzieć się o nich kilku ciekawostek, jak choćby tego, że każda zebra jest niepowtarzalna. Układ pasków jest bowiem cechą indywidualną, dzięki czemu te zwierzęta rozpoznają się w stadzie.